IMG-LOGO
Anasayfa Fal Dünyası Tarot Falı Nedir, Nasıl Bakılır
Fal Dünyası

Tarot Falı Nedir, Nasıl Bakılır

Mert Ulubay - 2020-03-07 23:42:49 86 Görüntülenme 0 Yorum
IMG
Karakter boyutu :

Tarot falı, kartlara soru sorarak bakılan bir fal bakma çeşididir. Tarot falı kartlara enerji akışı sayesinde ortaya çıkan bir anlamı yorumlamaktır.

Tarot Falı Nedir ?

İnsanlar bir konu hakkında ne düşünürlerse düşünsünler her zaman geleceği merak etmişlerdir. Gelecek hakkında fikir sahibi olmak, bir konuda daha fazla şey öğrenmek için zaman zaman çeşiti yöntemler geliştirmiş, çok sayıda obje, fikir ya da düşünceden yardım almıştır. Bu yöntemler arasında Tarot, yüzyıllar boyu süre gelen uygulama biçimleriyle başarılı sonuçlar vermiş, kartların gücünü çeşitli şekil ve biçimlerle kanıtlamıştır. Tarot’ta da diğer fal çeşitlerinde olduğu gibi, geleceğe dair hiçbir şeyin değiştirilemeyeceği bilinir fakat kartlara verilen enerji ve anlamlar sayesinde geleceğe dair cevaplar yanıtlanabilir. Gelecek hakkında daha fazla şey öğrenip, fikir sahibi olabilmek için de bu cevaplara ihtiyaç duyarlar.

Öncelikle Tarot’un tarihine bakacak olursak, bu konuda söylenecek pek çok şey var. Ama temelde tarihi de kartların anlamı gibi saklı. Tarot’un tarihi üzerine pek çok araştırma yapılmıştır fakat buna rağmen kesinleşmiş pek fazla bilgi yok. Kartlar üzerinde yer alan çizimlere, M.S. 618 tarihinde Çin’de egemen olan Tang hanedanlığına ait paraların üzerinde rastlanmış. Bu simgeler, asırlar boyu süregelerek, sembolik figürlerini korumuştur. Ayrıca Tarot’un yayılmasında, göçebe Çingenelerin rol oynadığı düşünülmekte. Dünyayı dolaşan bu kitleler sayesinde, Tarot yüzyıllar boyu yayılmaya devam etmiştir.

Tarot Falı Destesi Nelerden Oluşur ?

Tarot desteleri, 22 karttan oluşan Büyük Arkana ve 56 karttan oluşan Küçük Arkana olarak ikiye ayrılıyor. Büyük Arkana, özel ve anlamlı durumları tanımlamaya yarıyor. Romen rakamlarıyla numaralandırılmış olan bu kartlarda, Büyücü, İmparator, Aşıklar, Yıldız, Güneş, Dünya gibi semboller yer alıyor. Bu kartların içeriğindeki semboller, hayatın manevi anlamları üzerinedir. Ayrıca, bu sembollerin psikolojik karşılıkları, manevi yansımaları da var.

Küçük Arkana’daki 56 kart ise günlük yaşamda yer alan koşul ve olayları anlatıyor. Kartların türlerine göre anlattıklarına bakacak olursak; aslar, genellikle içerik olarak, başarı, savunma, mücadele ve rekabeti. Kupalar ise, sevgi ve duygusallığı anlatır. Kılıçlar, zorluk ve sıkıntıları; Tılsımlar ise hayatın pratik ve maddesel yönünü gösteriyor.

Tarot Falı Nasıl Bakılıyor ?

Tarot falına toplamda 78 kart kullanarak bakılıyor. Tarot falı, kartlara soru sorarak bakılan bir fal bakma çeşidi. Diğer fal çeşitlerinden farklı olarak, bakmaya başlamadan önce kartlara soru sormak gerekiyor. Bu soruların da, atılacak adımlara yönelik olması gerekiyor. Mesela, cevabını öğrenmek istediğimiz soru karşısında nasıl hareket etmeliyim, ne düşünmeli ya da nasıl davranmalıyım? gibi sorular sormak gerekiyor.

Bu sorulara konsantre olduktan sonra da 7 tane kart seçmek gerekiyor. Seçilen bu kartlardan ilki, sorunun nedenini, kişiyi nelerin beklediğini anlatır. Sırasıyla, 2., 3. ve 4. kartlar geçmişi, 5., 6., 7. kartlar ise geleceği anlatır. Şunu belirtmekte fayda var ki bu aşamalardaki en kritik noktalar, sorulacak sorular olacaktır. Tüm bu aşamadan sonra, tüm kartların topluca anlamını okumak gerekiyor.

Yedi kartın anlamını okuduktan sonra bir bütün halinde yorum yapmak gerekir. Bu noktada, kartları okuyacak kişinin yorumlaması oldukça önem kazanıyor. Çünkü, birbiriyle çelişen pek çok farklı anlamla karşılaşmak olası. Kartları yorumlayacak kişinin bilgi ve becerisi, falın yorumlanmasında önemli rol oynayacak olması unutulmamalıdır. Burdaki derin anlamın dikkatlice okunması gerekir. Sonuç olarak Tarot, enerji kullanılarak uygulanan bir fal bakma çeşididir. Yani kişinin sorduğu sorular, seçtiği kartlar oldukça kişiseldir ve Tarot tamamen kişinin şahsi olgularıyla alakalıdır. Tüm okumaların kişinin enerjisiyle alakalı olduğu ve sonuçların şahsi yaklaşımlara göre değişeceği unutulmamalı.

Yorumlar

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Fal Dünyası

Ilginizi Cekebilir